Kolejne 3 miesiące minęły, więc czas najwyższy zerknąć na wyniki naszego portfela inwestycyjnego. Portfel ten jest budowany z myślą długoterminową i ma za zadanie zabezpieczyć przyszłość, a nie generować niesamowite zyski w krótkiej perspektywie. Większość z nas jest pod wrażeniem galopującej inflacji i zastanawia się jak zabezpieczać swoje oszczędności przed stratą wartości. W związku z tym, w dzisiejszym wpisie zerkniemy na wyniki, które wygenerował portfel w okresie ostatnich 3 miesięcy, wyniki wygenerowane od początku roku oraz zerkniemy, jak tak zbudowany portfel poradziłby sobie w okresie ostatniego roku i czy zabezpieczyłby nasze oszczędności przed stratą.

Strategia

W poprzednim wpisie z serii „Misja Emerytura” zdecydowałem się na alokację 5% środków w gotówce, w celu wyczekiwania okazji inwestycyjnej oraz nagłych spadków. Niestety, skuszony spadkami na rynkach wschodzących zdecydowałem się ją wykorzystać w celu zwiększenia potencjalnych zysków z tej części portfela. Okazało się, że nagłe spadki były jedynie początkiem dalszych spadków i problemów w krajach wschodzących. Nagłe problemy Evergrande, tylko nasiliły trwającą od dłuższego czasu konsolidację i już wtedy mogłem się spodziewać, że moja strategia okaże się błędna. Przypominając, w poprzednim wpisie zdecydowaliśmy się na poniższą alokacje środków, jednakże z powodu szybkiego wykorzystania gotówki, będę analizować portfel z odmiennymi wagami alokacyjnymi.

Portfel który będziemy analizować posiada następujące wagi:

W nadchodzących miesiącach, będę utrzymywać powyższy rozkład wag w portfelu, ponieważ spodziewam się odbicia na rynkach wschodzących.

Wyniki

Teraz przejdziemy do ciekawszego etapu naszego wpisu, czyli do analizy wyników portfela z ostatnich 3 miesięcy, okresu od początku roku oraz ostatniego roku.

W związku z faktem, że większość ETF’ow jest notowana na rynkach zagranicznych, postanowiłem również wziąć pod uwagę wahania kursów złotówki.

Wyniki portfela, za okres ostatnich 3 miesięcy, kreują się następująco:

Jak widzimy portfel uzyskał 1.25% zysku nominalnie, jednakże spojrzymy również na jego zachowanie, gdybyśmy wzięli pod uwagę wahania złotówki. Na zysk 1.25% składają się wyniki poszczególnych pozycji w portfolio: Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją – zakładając ich oprocentowanie na poziomie 6.5% (takie oprocentowanie jest aktualne dla EDO1030 kupionych w październiku 2020 roku). Obligacje wygenerowały zysk na poziomie 1.63%. Następną pozycją jest złoto, które wciąż nie ma najlepszego okresu i spoczywa w dłuższej konsolidacji, jednakże w ostatnim kwartale dało zarobić 0.81%. Kolejnymi ETF’ami w naszym portfelu są pozycje, które wygenerowały straty w przeciągu ostatnich miesięcy – są to REITy (-0.66%) oraz ETF na rynki wschodzące (-1.58%). Czas na naszego Game-Changera – ETF na rynki rozwinięte. Zdecydowanie zaskakuje każdego miesiąca, a w ciągu ostatnich 3 miesięcy pozwolił zarobić 5.69%

Teraz spójrzymy jak się zachował portfel, jeżeli weźmiemy pod uwagę kursy walut:

Widzimy, że w ostatnim okresie złotówka osłabiła się względem walut w których denominowane są nasze pozycje. Dzięki temu zysk w przeliczeniu na złotówki jest większy i osiąga 2.07%.

Zobaczmy teraz wyniki portfela od początku roku:

Nasz portfel, wygenerował na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów wynik na poziomie 9.07%, a w przeliczeniu na złotówki aż 11.28%. Na ten wynik duży wpływ miał performance ETFu na rynki rozwinięte, który osiągnął wzrost na poziomie 28.03% (29.72% w przeliczeniu na złotówkę). Spójrzmy teraz na wynik portfela za okres 12 miesięcy, dla których wiemy, że inflacja CPI osiągnęła poziom 6.8%.

Zdecydowana większość składowych portfela, w okresie ostatniego roku, wzrosła powyżej poziomu inflacji. Całościowo portfel wygenerował zysk w wysokości 16.39%. Jednakże zgodnie z prawem, od tego zysku, musimy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% od zysku. Po odliczeniu podatku otrzymujemy 13,27% zysku, a więc znacznie powyżej poziomu oficjalnej inflacji.

Złoto

W okresie ostatnich 3 miesięcy, złoto jest wciąż w trendzie bocznym, co jest zaskakujące podczas galopującej inflacji. Poniżej możemy zobaczyć wykres zachowania złoto w perspektywie ostatnich 3 miesięcy. Złoto w tym okresie wygenerowało minimalny zysk na poziomie 0,43%.

REIT

To nie był dobry okres dla REITów. REITy w moim portfelu mają głównie ekspozycję na rynek europejski, gdzie decyzja władz Berlina – aby walczyć z cenami najmu – miała bardzo negatywny wpływ na rentowność inwestycji w lokale mieszkalne. W tym niespokojnym okresie ETF wygenerował stratę na poziomie 0.63%. Wyniki ETFu z ekspozycją na REITy europejskie możemy zobaczyć poniżej:

Rynki Wschodzące

Aktywo, które mam nadzieję, że okaże się już w niedługiej perspektywie Game-Changerem. Jest to ETF na rynki wschodzące, rynki które są bardzo dobrze wyceniane pod względem wskaźników fundamentalnych, ale w ostatnim okresie zbierało się nad nimi sporo czarnych chmur. Problemy obszaru tech, walka z kryptowalutami, teraz ogromne problemy finansowe Evergrande. Mimo problemów, analiza fundamentalna tych rynków pozwala patrzeć z wielkim optymizmem w najbliższą przyszłość. Poniżej możemy spojrzeć na zachowanie ETFu w okresie ostatnich trzech miesięcy.

Rynki rozwinięte

Aktywo, które jak już wspomniałem, było Game-Changerem. ETF na rynki rozwinięte wygenerował zyski na poziomie 5.74% w ostatnim kwartale. Mimo iż uważam, że te rynki są skrajnie drogie (z małymi wyjątkami), to ciężko przewidzieć co się stanie w nadchodzących miesiącach. Tym bardziej, że jak już wspominałem, żyjemy w czasach masowego dodruku oraz luzowania ilościowego. W związku z tym, w portfelu wciąż pozostaje 20% alokacji w postaci ETFu z ekspozycją na rynki rozwinięte i nie będę w ogóle zdziwiony, jeśli w okresie kolejnych 3 miesięcy, to właśnie ta pozycja wygeneruje największe zyski. Poniżej wykres zachowania ETFu z okresu ostatnich 3 miesięcy.

Podsumowanie

Kolejny kwartał za nami i za moim portfelem długoterminowym. Patrząc w perspektywie długoterminowej, mogę być spokojny o zachowanie trendu wzrostowego w portfelu. Powyższa analiza pokazała jednoznacznie, że moje portfolio jest w stanie ochronić oszczędności przed galopującą inflacją oraz zapewnia zyski, które mogą konkurować z najmem czy innymi sposobami inwestycyjnymi. Kolejna analiza zostanie wykonana w grudniu oraz będzie zawierała podsumowanie całego roku.

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.